Funkcjonalna kuchnia to taka, w której jest wszystko, co pozwala na wygodne i komfortowe przygotowywanie posiłków. Dobrze również, jeśli jest łatwa do utrzymania w czystości oraz zaaranżowana tak, by z przyjemnością spędzać w niej czas. Nie bez znaczenia jest więc wybór odpowiedniego… okapu! To właśnie on decyduje niemal o wszystkich powyższych kwestiach. Ci, którzy uwielbiają gotować i cenią sobie w kuchni wygodę, zdecydowanie wskażą na okap kominowy jako najlepszy wybór. Dlaczego? 

Czym się charakteryzują okapy kominowe? 

Okap kominowy, w przeciwieństwie do pochłaniaczy, czyli okapów podszafkowych, pracuje w obiegu otwartym, co oznacza, że pobierane przez niego powietrze – dym, opary, cząsteczki tłuszczu – nie są filtrowane, a wyciągane na zewnątrz. Stąd też nazywa się je wyciągami. Okap kominowy wymaga więc podłączenia do wyciągu wentylacyjnego za pomocą rury, która jest częścią urządzenia. Okapy kominowe mają zazwyczaj formę odwróconej litery T, choć ich zasadnicza część, znajdująca się nad piecem, może różnie wyglądać – dostępne są bowiem zarówno nowoczesne, jak i klasyczne modele. 

Teoretycznie – okap kominowy można zainstalować w dowolnym miejscu w kuchni, pod warunkiem, że zrobi się odpowiednią konstrukcję (np. podwieszany sufit), by odpowiedni ukryć poprowadzenie łącza pod wyciąg. Najwygodniej jest jednak umieścić piec oraz okap nad nim przy ścianie kominowej – wówczas montaż będzie łatwy, a działanie wyciągu maksymalnie efektywne.  

Jakie są zalety okapu kominowego? 

Okapy kominowe, choć niegdyś traktowane były jako mało estetyczne urządzenia, obecnie są jednymi z najchętniej wybieranych – zachęcają swoim coraz to bardziej nowoczesnym i stylowym wyglądem, a przede wszystkim tym, jak działają. Okap kominowy będzie najlepszą opcją dla wszystkich, którzy uwielbiają gotowanie!  

  • Okapy kominowe są najbardziej wydajnymi rodzajami okapów kuchennych, ponieważ pochłaniane przez nie powietrze jest z nich wyrzucane na zewnątrz. Nie zatrzymuje się na filtrze, tak jak w okapach podszafkowych, ponieważ go nie posiadają.  
  • Doskonale sprawdzi się w dużej kuchni, pochłaniając większe ilości powietrza.  
  • Zarówno zakup, jak i eksploatacja, nie należą do drogich. Nie wymaga kupowania i zmiany filtrów.  
  • Duży wybór modeli, które można dopasować zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych kuchni.  

A co przemawia na niekorzyść okapów kominowych? Wykazują się największą wydajność wówczas, kiedy są podpięte bezpośrednio do wyciągu, co poniekąd wymusza kierunek aranżacji. Ponadto, same w sobie są dość duże i zazwyczaj nie tworzy się nad nimi szafek. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe! Choć rura z okapu posiada estetyczną zabudowę, w niektórych modelach, np. Electrolux z serii 700, którego wlot okapu jest płaski, a nie w kształcie trapezu, rurę można dodatkowo ukryć za konstrukcją, która posłuży za niewielką szafkę, idealną na przedmioty, których się rzadziej używa.  

Okap kominowy – świetne rozwiązanie dla miłośników gotowania 

Okap kominowy sprawdzi się w każdej kuchni, w której na co dzień sporo się gotuje i która ma większy metraż. Idealnie także nadaje się nad kuchenki gazowe, niwelując problem osadzania się na meblach tłustych oparów, generowanych podczas gotowania na płycie gazowej. Wydajność takiego okapu, a także fakt, że obecnie można znaleźć naprawdę ładne, designerskie modele sprawiają, że zdecydowanie warto wziąć pod uwagę jego zakup podczas aranżacji kuchni.